Rolnictwo

Koszt założenia hodowli borówki amerykańskiej – od czego zależy?

Osoby zastanawiające się nad założeniem hodowli borówki amerykańskiej w Polsce często zastanawiają się, czy będzie to inwestycja opłacalna? Przed podjęciem decyzji warto rozeznać się we wszystkich kosztach i potencjalnych ryzykach.

Ile kosztuje farma borówki amerykańskiej?

borówka-amerykańska

Choć Polska jest jednym z największych producentów borówki amerykańskiej na świecie, nasz rynek nadal uchodzi za nie w pełni zagospodarowany. Hodowcy nie konkurują ze sobą tylko na krajowym poletku, gdyż ważną częścią polskiego rynku borówek jest eksport. Analitycy wskazują, że hodowcy borówek, nawet ci początkujący, wciąż mają przed sobą dobrą koniunkturę, przynajmniej w perspektywie kilku najbliższych lat. Zakładanie profesjonalnej farmy borówki amerykańskiej stanowi jednak duży koszt i warto dobrze rozważyć taką inwestycję przed jej podjęciem.

Osoby zajmujące się hodowlą borówki hobbystycznie wiedzą, że jest to roślina silna, odporna na choroby i długo wydająca owoce. Przez większość czasu krzew ten jest praktycznie bezobsługowy, przez co może wydawać się, że założenie plantacji będzie łatwym i tanim sposobem na wzbogacenie się. Niestety hurtowa produkcja borówek w znacznej mierze różni się od hobbystycznej, ogrodowej produkcji na własne potrzebny. Już na początku takiej inwestycji trzeba przygotować się na spore wydatki, sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych od hektara i to tylko zakładając, że posiadamy już ziemię uprawną na własność.

Początki plantacji: gdzie kupić sadzonki borówki?

Zachowując zalecane odstępy pomiędzy krzewami, na jednym hektarze sadu będziemy mogli wsadzić ok. dwóch tysięcy krzewów. Oznacza to konieczność zakupu takiej właśnie liczby sadzonek. Większość plantatorów decyduje się na hodowanie jednocześnie różnych gatunków borówek, co pozwala wydłużyć okres zbiorów. Przy tak dużej liczbie sadzonek, pojawia się pokusa szukania roślin w jak najniższej cenie. Może to być zgubna praktyka, która przyczyni się do dużej ilości strat na początkowym etapie hodowli i co za tym idzie pomniejszenia i opóźnienia zbiorów. Jakość sadzonek to kwestia, na której absolutnie nie powinno się oszczędzać. Najlepiej kupować je w jednej z renomowanych szkółek, posiadających wieloletnie doświadczenie na rynku, jak np. http://www.phu-jagodka.pl/. Wybierając sadzonki z pewnego źródła znacznie minimalizujemy ryzyko ewentualnej słabości krzewów, podatności na choroby czy inne problemy.
Nawet biorąc pod uwagę ceny hurtowe, zakup sadzonek wyniesie nas od kilkunastu do ponad 20 tys. złotych. To jednak nie koniec wydatków. Borówka amerykańska, zwłaszcza w początkowym etapie wzrostu potrzebuje odpowiedniego nawodnienia. Przy kilku tysiącach krzewów podlewanie ręczne raczej nie wchodzi w grę na dłuższą metę, dlatego należy przygotować system nawadniający. Koszt takiej inwestycji (w zależności od obranej technologii) może wynieść nawet 20-35 tys. zł na jeden hektar.

Powodzenie inwestycji w plantację borówek zależy także od jakości gleby, na której rośliny będą wzrastały oraz panujących warunków (ekspozycja na słońce, zacienienie itd.). Może okazać się, że konieczne – zwłaszcza na początkowym etapie – będzie nawożenie. Jeżeli jakość gleby już na początku budzi wątpliwości, rozwiązaniem może być przygotowanie podłoża jeszcze przed nasadzeniem roślin. Wiąże się to z zakupem odpowiedniej gleby i kolejnymi tysiącami złotych inwestycji. W zależności od uprawianych gatunków borówki, konieczne może okazać się także zabezpieczenie krzewów na zimę, co przy dużej liczbie roślin jest poważnym przedsięwzięciem.

Hodowla borówki – koszty a zyski

Wyżej opisane inwestycje to dopiero początek wydatków posiadacza plantacji. Kolejne przychodzą jednak już, kiedy krzewy zaczynają owocować. Zbiór owoców może wymagać (zwłaszcza w dłuższej perspektywie, gdy krzewy osiągną pełną dojrzałość) zatrudnienia pracowników do pomocy. Ważne, by borówki odpowiednio szybko zostały zebrane, spakowane i przygotowane do sprzedaży. Opóźnienie w tym zakresie może wygenerować duże straty.

Czy jednak mimo wysokich kosztów warto inwestować w plantację borówki?

Wielu analityków rynkowych twierdzi, że tak. Obecne, korzystne ceny borówek mogą nie utrzymać się przez długi czas, jednak ich spadek poniżej progu opłacalności jest bardzo mało prawdopodobny. Wciąż chłonną gałęzią jest eksport, na który nastawiło się wielu dużych plantatorów. Zakładając plantację borówki trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż pierwsze zyski mogą nadejść po kilku latach. Warto jednak rozeznać się w możliwości pozyskania unijnych czy krajowych dotacji lub kredytów na rozwój działalności, by w jak największym stopniu zoptymalizować swój biznes.

Chcesz stworzyć własną hodowlę borówki amerykańskiej? Dowiedz się jak to zrobić ze strony: www.phu-jagodka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.