Dom i ogród

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej – w co powinna być wyposażona?

Łazienka, z której korzysta osoba niepełnosprawna powinna być pomieszczeniem zaaranżowanym w sposób przemyślany tak, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo. W tym celu warto wyposażyć to pomieszczenie w odpowiednie akcesoria.

Projekt łazienki dla osoby starszej lub niepełnosprawnej

Najlepiej, gdy łazienka dla osoby starszej czy też niepełnosprawnej już na etapie projektu jest przystosowywana do potrzeb przyszłego użytkownika. Likwidacja progu, szerokie wejście, odpowiednie odległości pomiędzy elementami wyposażenia czy antypoślizgowa podłoga to rozwiązania, które znacznie podnoszą komfort i bezpieczeństwo korzystania z łazienki osobom z niepełnosprawnościami.

Nieco większym problemem jest przystosowanie łazienki już istniejącej do potrzeb osób niepełnosprawnych. W większości przypadków jest to możliwe, dzięki zastosowaniu specjalnych akcesoriów (https://www.mobilex.pl/produkty/wyposazenie-lazienki-dla-niepelnosprawnych/).

Akcesoria łazienkowe dla niepełnosprawnych

Pierwszą rzeczą, na którą zwykle zwracamy uwagę, wchodząc do łazienki przeznaczonej dla osoby niepełnosprawnej jest obecność licznych poręczy i uchwytów, umożliwiających swobodne przemieszczanie się. Są one szczególnie ważne nie tylko w przypadku osób mających problemy z chodzeniem. Uchwyty niwelują ryzyko upadku czy poślizgnięcia się na śliskiej podłodze, pomagają także przy siadaniu i wstawaniu. Ze względu na szeroki wybór rozmiarów można dopasować je do konkretnego pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem dla łazienek, z których oprócz osób niepełnosprawnych korzystają także osoby w pełni mobilne są poręcze uchylne typu MPU, które można podnieść, kiedy nie są używane, przez co zajmują o wiele mniej miejsca. W przypadku braku możliwości montażu poręczy na ścianie, zastosować można podwyższające nasadki toaletowe, znacznie ułatwiające siadanie na toalecie i wstawanie z niej. Nasadki zmniejszają głębokość siadu, który należy wykonać, by zająć miejsce na toalecie. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w podłokietniki, ułatwiające wstawanie.

Jeżeli w łazience, z której korzysta osoba niepełnosprawna znajduje się wanna, dobrym pomysłem jest wyposażenie jej w uchwyt wannowy np. typu MUW (https://www.mobilex.pl/produkty/wyposazenie-lazienki-dla-niepelnosprawnych/uchwyt-wannowy-muw/). Jest to pionowy uchwyt ułatwiający wchodzenie i wychodzenie z wanny, mogący przenosić obciążenia nawet do 120 kg. Do wanien przeznaczone są także inne akcesoria, takie jak ławeczki kąpielowe. Umożliwiają one zajęcie miejsca na wysokości brzegów wanny lub niżej, jeżeli posiadają regulację wysokości. Ciekawym rozwiązaniem jest ławeczka wannowa z oparciem (https://www.mobilex.pl/produkty/wyposazenie-lazienki-dla-niepelnosprawnych/laweczki-i-siedziska-wannowe/laweczka-wannowa-z-oparciem/), która znacznie zwiększa komfort korzystania z wanny.

Analogicznym rozwiązaniem, ale przeznaczonym dla pryszniców, są stołki kąpielowe, wyposażone w antypoślizgowe nóżki. Umożliwiają one osobie niepełnosprawnej zajęcie pozycji siedzącej pod prysznicem. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów takich stołków – z oparciem lub bez, w różnych rozmiarach i kształtach, dopasowanych do różnych typów kabin prysznicowych.

W przypadku osób o wysokim stopniu niepełnosprawności dużym ułatwieniem w codziennym funkcjonowaniu może okazać się zakup łazienkowego wózka inwalidzkiego, nazywanego także wózkiem prysznicowo-toaletowym. Tego rodzaju konstrukcje są przystosowane do kontaktu z wodą, łatwe w czyszczeniu i przemieszczaniu. Posiadają hamulce na każdym z kół. Tego typu wózki są również wyposażone w wiaderko sanitarne oraz maskownicę otworu toaletowego.

Więcej na temat akcesoriów łazienkowych dla osób niepełnosprawnych przeczytasz na stronach https://www.mobilex.pl/ oraz https://galeriazdrowia.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.