Motoryzacja

Oldtimery – idealna lokata kapitału?

Coraz większa grupa pasjonatów motoryzacji inwestuje w samochody klasyczne, oldtimery. Dzięki temu można nie tylko stać się właścicielem, użytkownikiem ciekawego pojazdu, ale również bezpiecznie ulokować kapitał w tych trudnych dla inwestorów czasach. Warto jednak pamiętać o kilku sprawach przy inwestycjach w samochody.

Samochody luksusowe

Samochody luksusowe
https://znalezisko.pl/link/150459/opinie-uzywane-jaguar-xjs-79-000-pln-27-546-km-1992

Inwestycja w samochody luksusowe jest bardzo popularna – zalety są oczywiste. Takie samochody są unikalne z definicji (nawet w czasach produkcji były rzadkością na drogach) – to bardzo ważne w tym segmencie towarów, ale są i zagrożenia.

Ważne, aby samochód był co najmniej w dobrym stanie technicznym, aby stanowił co najmniej „bazę do odbudowy”. Kupowanie samochodów zardzewiałych, niekompletnych może być kiepską inwestycją, bo remonty bywają bardzo drogie. Warto pamiętać, że dostęp do części w przypadku takich aut jest bardzo ograniczony i wszelkie remonty czy naprawy są nie tylko drogie, ale i bardzo czasochłonne.

Podsumowując – szukajmy aut w dobrym stanie technicznym.

Samochody kultowe

Samochody kultowe
https://znalezisko.pl/link/193183/opinie-uzywane-fiat-126-24-900-pln-40-813-km-1980

Można również zainwestować w samochody bardzo popularne w dawniejszych czasach (w Polsce np. Fiat 126p, Fiat 125p itp), jednak są dwa podstawowe warunki – auto musi być w idealnym stanie technicznym oraz ciekawą historią.

Ważne, aby samochody były możliwe niewyeksploatowane – nie chodzi o to, aby wyremontować od zera starego „malucha”, ale o to, aby znaleźć auto (a są takie okazje), które przez kilkadziesiąt lat było nieużywane, albo używane niezwykle okazjonalnie. Taki zakup może się okazać dobrą lokatą kapitału.

Samochody unikatowe

Samochody unikatowe
https://znalezisko.pl/link/164633/opinie-uzywane-fiat-124-spider-68-000-pln-115-000-km-1979

Coraz więcej inwestorów poszukuje aut unikatowych – niezwykle rzadkich egzemplarzy. Takie pojazdy mogą być dodatkowo luksusowe, ale nie muszą. Oczywiście, jeśli traktujemy taki zakup inwestycyjnie, warto znaleźć egzemplarz w dość dobrym stanie technicznym, ponieważ odbudowa bardzo zniszczonego pojazdu może być zwyczajnie nieopłacalna, a czasem praktycznie niemożliwa. Warto pamiętać, że oldtimery powinny być w miarę możliwości w 100% oryginalne – wtedy są warte najwięcej.

Oldtimery – kosztowne hobby czy dobra inwestycja?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. Z jednej strony remont starego, unikatowego samochodu może być studnią bez dna, z drugiej strony – ceny odtimerów stale rosną i to raczej dość stabilny trend.

Warto kupować auta nie tylko jako ew. lokata kapitału, ale również „dla siebie”, dla swojej czystej przyjemności. Wtedy, nawet jak po latach „dołożymy do interesu”, to nie będziemy żałować – zrealizowaliśmy swoje marzenie, a za to się płaci!

One thought on “Oldtimery – idealna lokata kapitału?

  1. Idealnie jest połączyć wszystkie 3 typy pojazdów i nabyć coś luksusowego, kultowego i unikalnego – np. Ferrari Testarossa, ale problem w tym, że to auto i bardzo rzadkie i bardzo drogie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.