Ostrej obniżce stóp procentowych w Rezerwie Federalnej towarzyszył brak zmian w trzech wielkich bankach centralnych świata. Ceny pieniądza nie zmienili ani Anglicy, ani też Chińczycy i Japończycy.
Federalny Komitet Otwartego Rynku zdecydował o drugiej w tym cyklu obniżce stóp procentowych. Tym razem był to jednak ruch o „standardowe” 25 punktów bazowych.
Europejski Bank Centralny zdecydował się na drugą w tym cyklu obniżkę stóp procentowych. Skala redukcji stopy depozytowej wyniosła 25 pb., a refinansowej aż o 60 pb.
Tego spodziewali się analitycy. Szwajcarski Bank Narodowy obniżył w czwartek stopy procentowe o 25 punktów bazowych, redukując tym samym koszt pieniądza z 1,25 do 1,0 proc. Co będzie dalej z frankiem szwajcarskim i co ta decyzja oznacza dla frankowic...
Środowa sesja na Wall Street zakończyła się lekkimi wzrostami głównych indeksów w reakcji na protokół z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej, w którym członkowie Fed wskazali, że obniżka stóp proc. we wrześniu jest prawdopodobna.
Nadchodzące obniżki stóp procentowych w Rezerwie Federalnej są dobrym pretekstem, aby przyjrzeć się polskim obligacjom skarbowym o stałym oprocentowaniu.
W Polsce kredytobiorcy czekają na to z utęsknieniem, a banki wręcz przeciwnie, ale w USA to się właśnie dzieje i to już drugi raz w tym roku. W czwartek amerykański odpowiednik Rady Polityki Pieniężnej obniżył stopy procentowe o ćwierć punktu procent...