Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa, podjęto dyskusję na temat obowiązku budowy płyt obornik owych i zbiorników na gnojowice. Rolnicy domagają się dopłat. Co na to ministerstwo?
Hybrydy kuszą oszczędnym spalaniem, stosunkowo sprawdzonymi konstrukcjami i cenami, które nie są wyraźnie wyższe niż w przypadku klasycznych aut spalinowych. Coraz więcej klientów decyduje się na zakup auta hybrydowego, jednocześnie pytając w salonie...
Komisja Europejska planuje cięcia dopłat bezpośrednich dla największych gospodarstw - nawet do 75 proc. Jednocześnie najmniejsi rolnicy mają zyskać: płatność dla małych gospodarstw wzrośnie ponad dwukrotnie. Jak będą wyglądać dopłaty po 2027 roku?
Rolnicy mogą stracić część dopłat, jeśli Komisja uzna, że ich kraj nie przestrzega praworządności albo nie realizuje Zielonego Ładu. Takie są zasady nowego budżetu UE na lata 2028–2034.
Desykacja rzepaku jest możliwa, ale tylko pod pewnymi warunkami. PIORiN przypomina, że zabieg ten musi być przeprowadzony zgodnie z przepisami i etykietą. W przeciwnym razie rolnik może zostać ukarany i stracić dopłaty.
Pomorska Izba Rolnicza domaga się zniesienia sankcji nakładanych na rolników w związku ze zmniejszeniem powierzchni TUZ po aktualizacji pomiarów pól przez ARiMR. – Rolnicy nie mają realnego wpływu na te zmiany, a mimo to ponoszą konsekwencje w postac...
Wielu miastowych myśli, że dopłaty to prezent dla rolników. Ale nikt nie zastanawia się nad tym, że rolnik pracuje po kilkanaście godzin dziennie, inwestuje ogromne pieniądze, a i tak nie ma żadnej gwarancji, że zbierze plon. Miasto widzi mleko w skl...
Od 25 maja do 10 lipca 2025 roku rolnicy mogli ubiegać się o zwrot części kosztów zakupu materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany, w ramach pomocy de minimis. Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wpłynęło ponad...
Rolnicy, którzy realizują dobrostan zwierząt, mają czas tylko do 31 lipca na złożenie wymaganych załączników. Sprawdź, jakie dokumenty musisz dostarczyć do ARiMR, aby nie stracić płatności.
Dopłaty do krów i bydła mają limit. Problem w tym, że traktuje się tak samo gospodarstwa jednoosobowe i spółdzielnie. Rolnicy chcą zmian i mają wsparcie KRIR.